Z fotbalových tříd v Praze se zatím nejdál dostal Volešák
20. prosince 2006 08:00 » Sportovní centra mládeže pomáhají fotbalovému růstu mladých nadějí. V Praze jsou každoročně otevírány sportovní třídy pro talentované hráče. Ti mají po úspěšném dokončení základní školy možnost přihlásit se na jednu ze šestice středních škol, působící pod patronátem některého z oddílu, které jsou do projektu zapojeny.
V tomto projektu spojilo dohromady své síly šest pražských fotbalových oddílů: AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, Bohemians 1905, FK Meteor Praha VIII, SK Motorlet Praha a FK Viktoria Žižkov.
Každý z výše uvedených klubů má pod svou patronací jednu střední školu, se kterou spolupracuje. Žáci sportovních tříd mají možnost využít unikátního spojení školních povinností a jejich dalšího fotbalového růstu.
V rámci výuky totiž probíhají v dopoledních hodinách fotbalové tréninky, které vede profesionální trenér patronátního klubu. Možnosti studovat v rámci tohoto projektu nemají jen fotbalisté hájící barvy ze zmiňovaných oddílů, ale všichni, kteří splní prospěchové podmínky školy a uspějí v talentových zkouškách.
Ty se konají ještě před samotnými přijímacími zkouškami a pro školní rok 2007/2008 proběhnou ve dnech 6. a 8. února 2007 v areálu SOU na Zeleném Pruhu v Praze 4.
Prospěchové podmínky, které musí žáci splňovat naleznete na internetových stránkách jednotlivých škol.
Ke splnění těchto podmínek na některých školách stačí mít průměr známek z posledních dvou ročníků do 1,5. Pro úplnost uvádíme střední školy, které se projektu účastní:
- Střední průmyslová škola Na Třebešíně (garant Sparta)
- Obchodní akademie Hovorčovická (Meteor)
- SOS stavební a zahradnická (Bohemians 1905)
- SPŠ elektrotechnická (Viktoria Žižkov)
- SOU, OU a U Zelený Pruh (Slavia)
- SOS a SOU Hostivař (Motorlet)
Jednou ze škol, která je zapojená do projektu je i SOS a SOU v Hostivaři. Přínos pro školu i fotbalisty ohodnotil zástupce ředitele Josef Mareš.
Jak dlouho je vaše škola zapojena do tohoto projektu a jaké je jeho hodnocení z vašeho pohledu?
Pět let. Je to nedořešený problém. Sportovní třídy totiž většinou nejsou naplněny. Těch fotbalistů, kteří projdou talentovými zkouškami máme například u automechaniků sedm. V tom případě nastávají dva problémy: první je s rozvrhem a druhý je s přístupem profesionálního trenéra na výuku. On totiž nemá žádnou smlouvu se školou, není jejím zaměstnancem a přesto v budově školy nebo jejím areálu vede trénink našich studentů. Neustále se jedná se zřizovatelem, Ministerstvem školství, o tom, kdo by měl být za tyto studenty v době tréninku zodpovědný.
Jaké jsou pozitivní přínosy?
Kladem je, že i fotbalisté, kteří hrají v nižších soutěžích a neprošli talentovými zkouškami, mají možnost účastnit se tréninkových jednotek pod vedením profesionálního trenéra. Díky tomu se zlepšují a už se stalo, že si je vrcholové kluby přetáhly. Je to dáno tím, že musíme naplnit kapacitu třídy. Není vhodné, aby hráči trénovali v sedmi. Přínosem je určitě dvoufázový trénink, který hráče připravuje na možnou budoucí kariéru.
Jak dlouho probíhala jednání, než jste se rozhodli do tohoto projektu jít?
Ještě před tím jsme úspěšně spolupracovali s některými oddíly. Vrcholoví sportovci tady vždy byli. Ta spolupráce tu fungovala dobře, a tak jsme byli osloveni Motorletem, zda bychom se nechtěli stát členem tohoto projektu. Navíc je zajímalo oborové pokrytí.
Jste spokojen trenérem Mikušem, který má u vás talenty na starosti?
Je to velmi kvalitní a zodpovědný trenér. Můžeme se na něj stoprocentně spolehnout. Má k žákům velmi dobrý přístup. Klukům se věnuje v plném rozsahu, nic neošidí.
Vystudoval na vaší škole hráč, který se v současnosti živí fotbalem?
Byl u nás Ladislav Volešák, který kope nejlepší trestné kopy za České Budějovice. V první lize už vstřelil několik branek. Je to odchovanec Sparty. On je bezesporu hráčem, který se z našich studentů ve fotbale prosadil nejvýrazněji.
-kou-