Vyrůstají v Praze další reprezentanti České republiky?
19. října 2006 14:35 » Naděje pražského i českého fotbalu se ve středu ukázaly na Motorletu, kde se odehrálo 3. kolo mezikrajské soutěže pořádané Českomoravským fotbalovým svazem. A pražské reprezentaci do 14 let se dařilo.
Za posledních sedm let se až do reprezentační jedenadvacítky propracovalo sedm hráčů, kteří prošli výběry pražského fotbalového svazu. Pokud bychom použili jednoduché matematické výpočty, tak nám vychází, že v každém ročníku hraje jeden fotbalista, který bude nosit lvíčka na prsou i v dospělosti.
Při přechodu z žákovské kategorie do dorostenecké končí svou funkci krajské výběry a jejich jediným „pokračovatelem“ se stává reprezentace ČR. Do tohoto mužstva se ale dostane jen zlomek všech fotbalistů, kteří prošli pražskými mládežnickými výběry.
Sedm odchovanců pražských klubů se dostalo až do reprezentace "21"
Za posledních sedm let obléklo dres národního mužstva v juniorských kategoriích 57 fotbalistů. Za „lvíčata“, v současnosti vedená Ladislavem Škorpilem, jich nastoupilo sedm. Někteří z nich dokonce byli i u postupu mužstva na mistrovství Evropy.
Následující jména vám určitě napoví více: Jan Holenda, Ladislav Volešák, Michal Švec, Petr Mikolanda, Jiří Jeslínek, Jan Šimůnek a Lukáš Nachtman. Do 1. Gambrinus ligy se propracovalo 17 fotbalistů. Tito hráči reprezentovali Prahu i v žákovských kategoriích. Všichni také nastupovali proti svým vrstevníkům v mezikrajské soutěži pořádané ČMFS.
Ta je v plném proudu, ve středu se na Motorletu odehrálo její třetí kolo.
Tato soutěž má dlouhodobou tradici a letošního ročníku se účastní sedm českých a stejný počet moravských krajských výběrů. Celky se mezi sebou utkají pouze jednou systémem každý s každým. Nejlepší dva výběry z obou skupin postoupí do finálového turnaje, který se bude hrát na jaře v Roudnici.
Máme na finále, říká trenér o pražském výběru
„Mužstvo má tento rok velkou kvalitu, jsem přesvědčen, že má na finále,“ zhodnotil vyhlídky výběru Prahy do 14 let Ján Kemko, profesionální trenér mládeže ČMFS pro Pražský fotbalový svaz.
Ten má mládežníky v Praze na starost. Pražský fotbalový svaz vysílá do bojů dvě mužstva: výběr ligových hráčů do 14 let, který vede Karel Lasík a jako jediný v republice dává v kategorii do 13 let šanci i hráčům neligových klubů. Jejich trenérem je Václav Strupek.
Ligový výběr své soupeře zatím s přehledem válcuje. Ve svých dosavadních vystoupeních si U-14 poradila se stejně starými hráči středočeského kraje v poměru 3:1, vcelku hladce přehrála i zástupce výběru ústeckého kraje. Ty porazila 5:1. Ve středu zvítězila nad výběrem plzeňského kraje 5:0.
„V prvním poločase byly šance na obou stranách, ale my jsme je narozdíl od soupeře proměnili. Druhá půle už byla jednostranná záležitost,“ řekl Lasík.
Mladším se zatím výsledkově tolik nedaří. Všechny tři zápasy prohráli. „Jediná zbytečná chyba rozhodla o naší prohře. Sehráli jsme zatím nejlepší zápas. Remízu bychom si zasloužili,“ zhodnotil poslední utkání Václav Strupek.
Pro hráče jsou tato střetnutí neocenitelnou zkušeností. „Chceme dát šanci většímu okruhu hráčů,“ vysvětluje Kemko nasazení neligových fotbalistů.
Největší zastoupení ve výběrech má Sparta a Slavia
Trenéři reprezentačního týmu Prahy se při výběru rozhodují na základě vlastních zkušeností s hráči, doporučení trenérů ostatních mužstev a sledování utkání. „Dost často hrajeme několik let proti sobě, a tak hráče poměrně dobře známe,“ řekl Lasík, který s ostatními trenéry konzultuje aktuální výkonnost hráčů i jejich přístup. „O kvalitách hráčů víme. Ti ale musí nejprve odvádět kvalitní práci pro klub, pak mohou reprezentovat. Nedávno jsme takto prohodili dva hráče,“ prozradil Lasík, kterak jsou nadějní mladíci motivováni.
V minulé sezoně sehrála budoucí U-14 čtyři přípravná utkání, ve kterých trenéři vyzkoušeli 37 hráčů. Do užšího výběru se jich propracovalo 20 a z nich je dle aktuální výkonnosti 16 pozváno k utkání mezikrajské soutěže.
Z každého klubu může být povoláno maximálně pět hráčů. Tuto kvótu na 100% naplňují obě pražská „S“. Bohemians 1905 dodávají čtyři fotbalisty, další hráči oblékají dres Motorletu Praha, Viktorie Žižkov či Meteoru Praha.
V Praze hrají i fotbalisté z jiných měst
Rodiče některých fotbalistů obětují svůj čas a někdy i kariéru pro fotbalový růst svých potomků. Není výjimkou, že už v takto nízkém věku žáci dojíždějí do Prahy z měst po celých Čechách. „Máme tady hráče, kteří jsou z Jičína, Sokolova, Kladna nebo Votic a pravidelně nastupují za pražský klub jako je Sparta nebo Slavia,“ prozradil Lasík.
V posledním roce Praha skončila v republikovém finále „až“ druhá. K vítězství jim chyběla jediná vstřelená branka. Díky horšímu skóre jim uniklo prvenství.
V předchozích ročnících ale Praha dominovala, když čtyřikrát po sobě vyhrála. „Práce trenérů výběrů i pražských klubů přináší své ovoce. Každý rok se z Prahy objeví sedm až devět hráčů v širší nominaci reprezentačního výběru do šestnácti let,“ řekl Kemko.
V příští sezoně absolvují vybraní hráči dva kempy pořádané pražským fotbalovým svazem a poslední rok v žákovské kategorii zakončí účastí na Kouba Cupu, kterým se tradičně zpečeťuje přechod fotbalistů do dorostenecké kategorie. Na tomto turnaji si trenéři reprezentace ČR do 16 let vybírají své budoucí svěřence.
Kolik fotbalistů z ročníku 1993 okusí, jaký je to pocit vyběhnout na hřiště se lvíčkem na prsou?
-kou-