Slavnostní zakončení "Školy mladých rozhodčích PFS"
2. července 2007 15:11 » KR PFS pořádala v právě uplynulém soutěžním období další ročník "Školy mladých rozhodčích PFS".
Ta je obdobou "Školy", kterou pod záštitou a s podporou ČMFS vede Miroslav Maurer a jejíž letošní ročník absolvovali např. i rozhodčí z Prahy: Berka, Burda Ondřej, Klíčman a Severýn. Významný je však rozdíl v zacílení obou "škol": zatímco ČMFS pořádá tu svoji pro rozhodčí již s určitými zkušenostmi, které dále rozvíjí (pro rozhodčí z krajských soutěží), pro zájemce o pražskou "školu" jde zpravidla o vůbec první kontakt s fotbalem z pohledu rozhodčího - hlásí se totiž zájemci především ve věku mezi 14 až 18-ti lety. Samozřejmě také starší, ale těch bohužel není mnoho.Do letošní ŠMR PFS se přihlásilo 33 zájemců, kteří pod vedením zkušených lektorů z řad současných i bývalých rozhodčích, včetně prvoligových a mezinárodních (např. Ulrich, Hora, Amler, Filípek, Tulinger a další), absolvovali řadu zajímavých přednášek z fotbalových řádů a norem. Logicky největší blok byl věnován pravidlům fotbalu, ale ani další řády a směrnice ČMFS neušly pozornosti, protože rozhodčí často bývá tou jedinou osobou, na niž se hráči ale i kluboví funkcionáři obracejí s dotazy a žádostmi o radu. Je to celkem přirozené, neboť rozhodčí jsou v celém fotbalovém hnutí jedinou složkou, která se dlouhodobě, pravidelně a systematicky vzdělává a připravuje pro výkon své funkce a vstřebává novinky a změny norem.
Oživením a zpestřením teoretického programu byly určitě rozbory situací z fotbalových trávníků pomocí videozáznamů, včetně nejnovějších sestřihů připravených pro rozhodčí profesionálních soutěží a soutěží FIFA a UEFA, se zasvěceným a odborným komentářem a s využitím moderní promítací techniky, věnované firmou BIGSPORT.
Úspěch měla také učební jednotka přímo na hrací ploše se simulací některých situací, zaměřená na signalizaci a pohyb rozhodčího.
Zlatým hřebem, alespoň z pohledu adeptů píšťalky, byly první delegace na skutečná fotbalová utkání mládeže v jarní části soutěží, při kterých účastníci školy měli možnost konfrontovat své právě nabyté vědomosti s realitou a ověřit si známou poučku, že "šedivá je teorie, zelený strom života".
Celý ročník organizačně a lektorsky vedl Petr Petřík, rovněž dlouholetý mezinárodní rozhodčí, který v naší nejvyšší soutěži v 1. lize působil nejen jako rozhodčí, ale také jako asistent. Za neutuchající elán a aktivitu mu patří dík. Současně věřím, že již dnes usilovně pracuje na přípravě nového ročníku, aby udržel letošní poměrně vysoko nasazenou laťku.
Zcela jistě měl právě on největší podíl na tom, že z původního počtu 33 uchazečů školu dokončilo celkem 22 frekventantů. Z nich 16 z nich obdrželo "licenci M", tedy oprávnění řídit mládežnická utkání v rámci PFS a dalších 6 získalo "licenci C" s oprávněním řídit utkání dospělých v rámci PFS (tito rozhodčí jsou již starší 18-ti let). To je oproti minulým letům významný nárůst (např. v předchozím ročníku zakončilo školu "pouze" 7 nových rozhodčích). Přesto nelze jásat, neboť "úmrtnost" rozhodčích je stále velmi vysoká - často končí nejen z věkových důvodů, ale také kvůli problémům v práci, v rodině, nebo prostě jsou jen zklamáni celkově málo kultivovaným prostředím v českém fotbalu.
Při slavnostním "vyřazení", které se uskutečnilo v úterý 26. 6. 2007 v sídle PFS na Děkance v Praze 4, předali členové komise rozhodčích svým novým kolegům průkazy rozhodčích a popřáli jim mnoho úspěchů v jejich další kariéře. Nyní je již jen na nich, zda vydrží, a rozhodcovská píšťalka nebo praporek se stane jejich životním osudem. Věřme, že o mnoha z nich ještě uslyšíme, a že za několik let bude Praha opět pyšná na "své" rozhodčí v 1. lize, jako tomu v minulosti bývalo - její rozhodčí patřili vždy mezi českou elitu.
Také věřme, že i v příštích letech budou jejich příkladu následovat další mladí rozhodčí (a nejen mladí), kteří přinesou do fotbalových soutěží nový vítr a mezi rozhodčí zdravou konkurenci, s jejíž pomocí se podaří zastavit stagnaci této "profese" v České republice.
-mt-