Mělo se na Slavii včera utkání dohrát?
27. dubna 2006 14:30 » Ligové kopané se na našem webu často nevěnujeme. Hektické události při utkání Slavia-Liberec však řadu fanoušků, ale i novinářů, rozhodčích či delegátů, postavily před otázku: bylo pravidlově správné utkání po opuštění hrací plochy hráči Slavie dohrát?
Vezměme si k ruce vydání Pravidel kopané, platných od 1. 7. 2005. Pravidlo V Rozhodčí kromě jiného určuje v článku 21 devět možností, ve kterých rozhodčí má právo předčasně ukončit utkání. V bodu g) je kromě jiného psáno: ... nebo když funkcionář družstva vyzývá hráče k odchodu z hrací plochy, upozorní kapitána, že utkání ukončí. ... když za uvedených okolností družstvo opustí hrací plochu, rozhodčí utkání ukončí... Formulace tohoto pravidla zní poměrně jasně.Následující článek 22 však hovoří o tom, že: V případech uvedených v čl. 21 v bodech e) až h) musí rozhodčí, dříve, než utkání předčasně ukončí, prostřednictvím kapitánů vyčerpat všechny možnosti, aby se utkání mohlo dohrát... Obecně pravidla určují, že možností na dohrání utkání je především určení časového limitu na úpravu hrací plochy/zařízení hřiště/opuštění hrací plochy vyloučeným hráčem apod. Rozhodčí pravděpodobně využil znění tohoto článku, určil kapitánům časový limit a protože domácí i hosté byli na hrací ploše, zápas se dohrál. Bylo tedy vše v pořádku?
Velmi pravděpodobně ne! Existuje metodický pokyn Pravidlové komise ČMFS č. 05/1999 (ze dne 20. 7. 1999) nazvaný Postup rozhodčího při výtržnostech obecenstva. Ten sice, jak název napovídá, řeší jiné situace, ale na závěr celého pokynu je řešena i přesně ta situace, ke které došlo na Strahově. Podle tohoto pokynu má rozhodčí jedinou možnost. Pokud totiž celé mužstvo na pokyn funkcionáře opustí hrací plochu, rozhodčí utkání ihned ukončí!
Autorovi těchto řádků i jeho spolupracovníkům se k pozdějšímu datu nepodařilo najít jiný pokyn či předpis, který by tento striktní příkaz rušil, omezoval či měnil. Zdá se tedy téměř jisté, že rozhodčí neměl pokračování utkání připustit.