FOTBALISTA ROKU 2002
11. února 2003 15:19 » Korunu fotbalového krále obhájil Tomáš Rosický, záložník Borussie Dortmund. Trenérem roku se stal doyen českých trenérů Karel Brückner - trenér reprezentace ČR, osobností ligy Jiří Němec z Blšan a talentem roku Tomáš Hübschman ze Sparty
Fotbalový král Tomáš Rosický by volil Pavla NedvědaKorunu fotbalového krále si nenechal sesadit z hlavy Tomáš Rosický, záložník Borussie Dortmund, když obhájil loňské prvenství. "Nečekal jsem to," přiznal po převzetí vzácné trofeje. "Já na první místo dal Pavla Nedvěda," přiznal, že spoluhráč a kapitán reprezentačního týmu by se mu jako vládce zamlouval víc.
Poprvé v desetileté historii samostatné České republiky se při slavnostní události korunovace nového krále sešlo všech deset nejlepších. "Ukázalo se, že záměr přesunout vyhlášení na pozdější dobu a využít reprezentačního srazu se ukázal jako dobrý," pochvaloval si tuto skutečnost předseda ČMFS Jan Obst.
Úctyhodná společnost
Při slavnostním vyhlášení, které proběhlo v pražském divadle ABC, se sešla skutečně úctyhodná společnost. Ze všech koutů Evropy se sjeli nejen součastní reprezentanti, nechyběli ani bývalí držitelé titulu Fotbalista roku. Mezi nimi čestnou pozici zaujímal Ivo Viktor, brankář mistrů Evropy z roku 1976, jenž získal tuto trofej pětkrát.
Na překonání tohoto rekordu nový král Tomáš Rosický zatím nepomýšlí. "Ve fotbale nejsou výkyvy formy nijak neobvyklé. Nevím, co bude za rok," rozebírá.
Každopádně se mu podařilo titul obhájit, což před ním dokázali jen čtyři vyvolení. A navíc usedl loni na trůn už v jedenadvaceti letech. "Je mladší, mně bylo při první korunovaci třiadvacet," přiznal trnavský ďas Karol Dobiaš, který se chlubil touto poctou v letech 1970 a 1971.
I za jeho éry mělo slavnostní vyhlášení důstojný ráz. "Předávali mi cenu v hotelu Internacional," vzpomíná. "I když tak velkolepé to tehdy nebylo," připouští.
Mnohem skromnější zažil korunovaci Josef Masopust, jediný český držitel Zlatého míče nejlepšího fotbalisty Evropy. Ten na trůn usedl při druhém ročníku v roce 1966. "Probíhalo to v kavárně Vltava a zájem vrchnosti byl, aby se o tom moc nemluvilo a nepožívali jsme velké slávy," přibližuje dobu 60. let.
Federální vzpomínky
Anketa časopisu Stadion, kterou v průběhu doby převzalo vydavatelství Olympia, vznikla v roce 1965, tedy za období Československa. O trůn se přetahovali čeští i slovenští hráči, usedli na něj hráči obou národností. Prvním federálním panovníkem se stal Ján Popluhár, posledním v roce 1993 Lubomír Moravčík. Dnes jsou oba už cizinci.
Nyní jde o ryze českou záležitost, ale slovenština zněla sálem i tentokrát. V kulturním doplňku zazpívali umělci narození od řeky Moravy na východ, Jana Kirschner a Miroslav Žbirka.
Mnozí přítomní si vzpomenuli na dobu minulou. "Mně to ale už nic neříká," odmítá jakýkoli nádech nostalgie Karol Dobiaš. "V Praze žiju pětadvacet let, to je kus života," přiznal trnavský odchovanec, jenž strávil další vrchol kariéry v Bohemians. "Na Slovensko jezdím rád, ale už po dvou dnech si nemám s nikým o čem povídat a těším se domů, do Prahy," netají.
Kulturní náplň byla tentokrát žánrově pestřejší, o čemž svědčí vystoupení i umělců, kteří se neřadí do spotřebního žánru. Při tvrdých rockových tónech skupiny Aleše Brichty hitu "Nechte góly znít" si spokojeně pobrukoval Vladimír Šmicer, stejně důrazný styl skupiny Support Lesbians se zamlouval Tomáši Ujfalušimu. Jen normalizační bavič Michal David připomenul, že fotbalové slavnosti zažívaly v minulosti i horší časy...
Hudební produkci narušili ovšem rockeři seskupení okolo Aleše Brichty a Lou Fanánka Hagena. Nastoupili na podium v tričku s nápisem Gott prezident. A pamětníci vzpomenuli, jak býval nejpopulárnější sport často zneužíván i proti své vůli různými lidmi k politickým účelům. Třeba turnaje k VŘSR nebo utkání Sparty na Slovensku při volební kampani s nápisem HZDS na prsou za Rezešovy éry. Oč vtipněji a nezávadněji vyzněl návrh, aby místo prvního muže ve státě převzal Jan Koller.
Nedostižný Jozef Chovanec
Bývalý kapitán Sparty je jediným mužem, jenž zvítězil ve třech kategoriích. Stal se Fotbalistou roku, Trenérem roku i Osobností ligy. Nyní se k němu přiblížil Jiří Němec, jenž ke koruně z roku 1997 přidal titul Osobnost ligy. Mohl by políčit i na trenéra. "Pepa Chovanec je výjimečný, nekladu si cíl dohnat ho," odmítl výzvu vyrovnat rekord. "Ani jsem toto ocenění nečekal, vždyť jsem doma hrál jen půl roku," upozornil, "Pocta by víc slušela Jirkovi Novotnému," našel lepšího adepta.
Zvítězil dokonce ve všech kategoriích mohou dokázat nejen král Tomáš Rosický, jenž se Talentem roku stal v roce 1999, ale i Tomáš Hübschman, který sbírku teprve načíná. "Na něco takového vůbec nepomýšlím," kroutí hlavou.
Mezi trenéry už dva roky vládne Karel Brückner. Ten zvítězil už v prvním ročníku této kategorie v roce 1985. "Domníval jsem se, že na mě přijde řada zase za šestnáct let," přijal obhajobu s humorem. "Sám jsem dal na první místo kolegu Miroslava Beránka a měl připravený bonmot, že se mohu chlubit více druhými místy než Karel Gott ve Zlatém slavíku," neopustil ho věčný humor.
Pak se rozhlédl po ostatních letošních laureátech a poznamenal. "Ve výběru do 21 let jsem vedl Jirku Němce a Tomáše Hübschmana," srovnal hráče, které od sebe dělí víc než jedna hráčská generace. "Fotbal přináší i takové kuriozity," dodal.
Výsledky anket
Fotbalista roku: 1. Rosický (Borussia Dortmund) 5163, 2. Koller (Borussia Dortmund) 3731, 3. Nedvěd (Juventus Turín) 3484, 4. Baroš (Liverpool) 1814, 5. Poborský (Lazio Řím/Sparta Praha) 1632, 6. Čech (Sparta/Stade Rennes) 1256, 7. Ujfaluši (Hamburger SV) 1125, 8. Galásek (Ajax Amsterdam) 1034, 9. Šmicer (Liverpool) 817, 10. Štajner (Hannover) 659
Trenér roku: 1. Brückner (reprezentace A) 139, 2. Beránek (Reprezentace do 21 let/Slavia Praha) 112, 3. Škorpil (Liberec) 59,5, 4. Csaplár (Liberec) 26,5, 5. Ščasný (Žižkov/OFI Kréta) 12
Talent roku: 1. Hübschman (Sparta) 50, 2. Svěrkoš (Baník Ostrava) 38, 3. Koubský (Zlín) 37, 4. Pešír (Blšany) 36, 5. Jun (Sparta) 31
Osobnost ligy: 1. Jiří Němec (Schalke/Blšany) 336, 2. Poborský (Lazio/Sparta) 309, 3. J. Novotný (Sparta) 243, 4. Kuka (Slavia) 173, 5. Dostálek (Slavia) 72.
Stanislav Hrabě, FOTBAL.CZ