Facebook YouTube
PFS »  Soutěže »  Kluby »  TJ ABC Braník

TJ ABC Braník

IČO: 00198773
sídlo klubu: Za mlýnem 1774/12
Praha 4 - Braník
14700
telefony: 777 587 610
faxy:
e-mail: 3.wn_94WH8omSb5f4dkmb
web: www.abcbranik.cz
sekretář klubu: David Hejduk
777 587 610
kontakt na sekretáře: Vavřenova 8
Praha 4
14200
Další informace Hrané soutěže
» Rozpis zápasů
» Muži
» A2A – I.A třída – skupina A
» A3B – I.B třída – skupina B

» Starší dorost
» C1A – Pražský Přebor

» Mladší dorost
» D1A – Extrafotbal.cz – přebor mladšího dorostu

» Starší žáci
» E1A – Pražský přebor

» Mladší žáci
» F1A – Pražský přebor
» F2A – I. třída – skupina A
» F3C – 66 MŽ-2/C – skupina C

» Starší přípravka
» G3A – 2004 SPŘ (2HP)
» G3B – 2005 SPŘ (2HP)
» G3F – 84 SPŘ (1HP)

» Mladší přípravka
» H3A – 2006 MPŘ (2HP)
» H3B – 2007 MPŘ (2HP)
» H3G – 95 MPŘ (1HP)

Informace o klubu Založení oddílu
Za skutečného zakladatele kopané v Braníku je považován ABC BRANÍK - atletický branický club. K jeho založení došlo v únoru roku 1914. Je zajímavé, že v prvních letech jeho činnosti nezačínal klub hned s fotbalem, který jej později tak proslavil.

Měl naopak následující oddíly: bendy hokej, lehkou a těžkou atletiku, plavectví a šachy.

Největších úspěchů bylo v té době dosaženo v oddílech bandy hokeje a v plavectví. Teprve v roce 1920 zahájil činnost fotbalový oddíl. Oddíl byl i je v současné době začleněn jako jeden z oddílu TJ ABC BRANÍK, která nyní má vedle fotbalu ještě další tři oddíly, a to stolní tenis - družstva žen hrají první ligu, oddíl odbíjené - družstvo žen hraje druhou ligu a oddíl nohejbalu.

Oddílové barvy jsou modrá a bílá

Významné osobnosti branické kopané
Ing. Václav Mašek - odchovanec oddílu ABC BRANÍK, který v 16-ti letech přešel do populární Sparty Praha, v jejímž dresu sehrál více jak 500 zápasů. Jako koncový hráč se stal spolu s legendárním Oldřichem Nejedlým nejlepším střelcem Sparty v celé její historii. Současně byl i dlouholetým členem národního mužstva a zúčastnil se i mistrovství světa v Chile. Po skončení své ligové kariéry byl i platnou posilou a trenérem fotbalového oddílu ABC BRANÍK. Další významné fotbalové osobnosti, kteří byli odchovanci našeho oddílu, byl v prvé řadě brankář Karel Hanáček, který později hrál v ligovém klubu Bohemians i v reprezentaci, dále pak Ing. Jan Bouda, Oldřich Barták, Václav Vlček a Jůza, kteří všichni hráli v ligových oddílech Sparty a Slávie.

Výstavba stadiónu
První fotbalový stadion byl vystavěn v Novém Braníku u "bičárny" - přibližně v místech pod branickým pivovarem. Další stadion postavený v roce 1923 byl v prostoru branických ledáren a po šesti letech a čtyřech měsících v roce 1929 bylo zřízeno nové hřiště u konečné zastávky elektrické dráhy č. 21, přibližně v prostoru proti dnešnímu branickému nádraží. Dne 28. září 1934 byl slavnostně otevřen stávající stadion Ve Studeném se škvárovým povrchem, klubovnou a sociálním zařízením a u příležitosti otevření hřiště byl sehrán přátelský zápas ABC BRANÍK vs. Sparta Košíře s výsledkem 4:4 a s návštěvou 2.500 diváků. Do současné podoby se stadion dostal v sedmdesátých letech rozšířením o dvě travnatá hřiště a sociálním zařízením, kdy byl dlouholetým předsedou pan Vladimír Koudelka, zaměstnanec Sadů, lesů, zahradnictví hlavního města Prahy a právě díky jejich pomoci byla celá výstavba zabezpečena. Hlavní travnaté hřiště bylo dáno do provozu v roce 1976.

Největší úspěchy oddílu
Fotbalisté A.mužstva ABC Braník hráli ve své historii nejvyšší fotbalovou soutěž, a to divizi, celkem dvakrát. Prvně postoupili do divize středočeské župy v soutěžním ročníku 1939-40 a tuto soutěž hráli až do roku 1944. Sestoupili v soutěžním ročníku 1945-46. V té době hájili barvy fotbalisté jako pan Hanáček, Kadeřábek, Vanžura, Šnajberg a další. Podruhé postoupilo A mužstvo v soutěžním ročníku 1970-71 a tuto soutěž hrálo nepřetržitě osm let. Současně v tomto období B mužstvo hrálo městský přebor a toto období lze považovat za nejúspěšnější období oddílu kopané. A mužstvo dále hrálo střídavě v městském přeboru a nejníže v I.A třídě, kterou hraje i v současném období, kdy za posledních pět let, s vyjímkou soutěžního ročníku 1998-99, kdy se umístilo na 7.místě v tabulce, se vždy umístilo na druhém až třetím místě tabulky.

Nejvýznamnější trenérské osobnosti
V průběhu 86-ti leté existence oddílu se vystřídalo na postech trenérů mnoho, více či méně známých trenérských osobností. Z nejvýznamnějších je možno jmenovat trenéra Ing.Václava Maška, Ing.Boudu, Pana Jiřího Nedvídka, pana Gerharda Vojtíška, pana Jana Nového, který působil v oddíle celkem třikrát. Nelze pominout ani současný realizační tým A mužstva-jako hlavní trenér působí v oddíle pan Jaroslav Šimek, dlouholetý ligový hráč SK Slavia Praha, jeho asistent Dr.Pavel Volf, vedoucí mužstva a masér Mgr. Petr Blažek.

Současné vedení oddílu kopané
V současné době v čele oddílu kopané ABC Braník působí sedmičlenný výbor, který vede již několik let předseda pan Jan Maděra a sekretáře oddílu vykonává JUDr. Pavel Volf. V čele komise mládeže působí pan Zdeněk Votava, dlouholetý zkušený funkcionář v oblasti mládežnické kopané.

Současné složení mužstev
V oddíle působí jedenáct mužstev, z toho dvě mužstva dospělých, A mužstvo hraje I.A třídu skupinu B, B mužstvo hraje II. třídu skupinu B. Zbylých devět mužstev je mládežnických, a to starší a mladší dorost, starší žáci, dvě mužstva mladších žáků, dvě mužstva starší přípravky a dvě mužstva mladší přípravky. Do budoucna od sezóny 2000-2001 oddíl počítá s rozšířením mládežnických mužstev o další mužstvo, a to B mužstvo starších žáků.
Soutěže

Soutěže